Místo, kam na procházky chodí i FRANCOUZSKÝ PREZIDENT

03.07.2018

Národní park Calanques 

Když se vydáte na jih Francie, konkrétně do Marseille, každý místní obyvatel vám řekne, že se musíte podívat do národního parku Calanques. Už z dálky se před vámi tyčí vápencové útesy, kterým se přezdívá středomořské fjordy.

Tento park se rozprostírá od Marseille až po město La Ciotat a největší část jeho rozlohy se nachází právě v moři. Pro srovnání - parky s touto obrovskou rozlohou (8500 ha na souši a 43 500 ha v moři) najdeme jen v Kapském městě na jihu Afriky nebo u Sydney v Austrálii. Už v roce 1973 byl prohlášen za přírodní památku a v dubnu 2012 se stal dokonce 10. francouzským národním parkem.

Místo mnoha možností

Podél pobřeží vede několik turistických tras a pro zkušené se tu nabízí možnost vydat se po trase GR 98, která trvá okolo 11 hodin. Já ovšem doporučuji se vydat z centra města autobusem č. 21 na konečnou zastávku až do Luminy k vysokoškolskému kampusu, odkud se line cestička, kde jsem vloni potkala nejmladšího francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v historii Francie, který se zde procházel se svou ženou Brigitte a jejich bodyguardy. V tu chvíli jsem si neuvědomila, že je to významná osobnost a brala jsem je jako normální bohaté lidi (dle obleků) a bavila jsem se s nimi jako s každým jiným. Krátce po rozloučení mě to trklo - potvrdily to i francouzské noviny, které jsem později četla ve vlaku.

Následně skončíte na rozcestí. Vpravo se vydáte na vyhlídku Belvédère de Sugiton, odkud můžete vidět menší přístav a hlavně nádherný výhled na moře a okolí parku Calanques obklopený borovicemi. Dá se tam rozložit deka a v poklidu si relaxovat. Strážci parku tam chodí ve dne i v noci, tudíž se není čeho bát. Nebo se můžete vydat vlevo a asi po 90 minutách se ocitnete u jedné zátoky s průzračnou, azurovou barvou moře. Vzhledem k náročnějšímu terénu je lepší si vzít pevnou obuv. Můžete si jít zaplavat, avšak na dně jsou i větší kameny, takže tu dávejte na sebe pozor. Uprostřed zátoky na vás koukne vystupující skála z moře, z které místní skáčou do vody. Mladé páry tu popíjejí víno nebo pivo a baví se až do večera - poté nutnost čelovky.

I přes to, že je tu zakázáno kempovat, večer zde najdete několik lidí, kteří v parku přespávají - včetně mě! Jen si musíte najít dobré místo za keřem, aby vás ráno nerušili ranní davy turistů a místních. Večer na vás dýchne zajímavá atmosféra a můžete tu pozorovat spousty hvězd.

Dále je tu možnost si pronajmout kajak a podívat se i do nelehko přístupných míst. V létě se doporučuje si udělat rezervaci minimálně 24 hodin předem. Nebo si můžete udělat výlet lodí k různým zátokám a výběr trasy je zcela na vás. Cena 45 minutové platby ke třem zátokám se pohybuje okolo 16 €. Doporučila bych výlet do oblíbeného přístavu Port-miou, který se nachází v dlouhé zátoce obklopenou skalami, kde tu ročně zakotví okolo 2700 plachetnic. Není divu, že do tohoto parku zavítá tolik lidí. Chtěla bych se tam opět vrátit.

Nebezpečí požárů

Předem si ověřte, zda je přístup do národního parku otevřen. Každý den od 1. června do 30. září se vydává rozhodnutí dle povětrnostních podmínek. Měla jsem to štěstí tam být v polovině srpna roku 2017 dva dny po sobě. Poslední požár, který vypálil cca 350 ha, vzplanul nedaleko vysokoškolského kampusu, o kterém jsem se zmiňovala výše, v roce 2016.

3 úrovně nebezpečí pro vznik požáru:

Oranžová - přístup je povolen po celý den

Červená - přístup je omezen mezi 6:00 a 11:00

Černá - přístup je uzavřen po celý den (včetně plavby po moři)

Fauna a flóra

Můžete tu spatřit vzácné ptáky jako je například orel jestřábí, sokol stěhovavý nebo výr virginský.

Co se týče rostlin, tak zde roste okolo 900 druhů, z nichž 15 je chráněných. Naleznete tu např. vzácnou trávu Gouffé a orchidej zvaný Ophrys massiliensis, kterou nikde jinde na světě nenajdete.

INFO:

Kolem 2 milionů návštěvníků za rok.

Do oblasti parku smějí vplouvat jen plavidla, která nejsou delší než 20m a jejich rychlost je omezena na 5 uzlů blíže než 300m od pobřeží (zóna je označena žlutými bójemi).

Je ZAKÁZÁNO:

- vodní skútry, parasailing, vodní lyžování a kluzáky,

- letět s letouny v nadmořské výšce menší než 1000m (mimo přistání a vzletů na letiště Marseille Provence),

- kouření,

- kempování a

- v 7 zónách dokonce i rybolov.

© 2017 Nikča cestovatelka. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky