Jordánsko a jeho nový div světa

25.01.2021

S měsíčním předstihem jsme si koupili zpáteční letenky do Ammánu z Prahy za 1300 Kč. Byla to taková rychlovka, že jsme ani nepomysleli, jestli tam vyžadují víza. Bohužel ano. Rozpočet na náš výlet se tak zvýšil. Po pátrání na internetu jsem však objevila parádní věc zvanou Jordan Pass - pokud tam strávíte 4 dny (3 noci), tak v ceně (70 JOD = cca 2300 Kč) máte nejenom vstup do mnoha památek, ale i právě vízum, které samotné jinak stojí 40 JOD. Uff, máme letenky zrovna na 4 dny. Vízum se platí na letišti, popř. jim ukážete Jordan Pass. Ten si můžete zakoupit online už dlouho dopředu, protože platí 12 měsíců, ale bacha, od aktivace už jen 2 týdny. Jordan Pass se vyplatí hlavně tehdy, když plánujete, a to určitě ano, navštívit skalní město Petra. Bez něho stojí vstupné do tohoto archeologického naleziště 50 JOD (podmínkou je být v Jordánsku minimálně 1 noc, jinak je cena 90 JOD), tudíž jak dobře počítáte, tak tím hodně ušetříte. Pokud chcete 2 dny za sebou navštívit Petru, tak si připlatíte pouze o 5 JOD (cca 165 Kč) víc. Tuto možnost doporučuji, protože se jedná o obrovský komplex.

Pár dní před odletem (v polovině ledna 2020) se bezpečností situace v Jordánsko zhoršila. Přemýšleli jsme dokonce nad tím, že bychom raději nechali letenky propadnout a nikam neletěli. Poprvé v životě jsem nás radši zaregistrovala v systému DROZD. Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Po uplynutí 30 dnů od data odjezdu občana ze zahraničí jsou všechny údaje z databáze automaticky vymazány. Celý let jsem nebyla ve své kůži. Obzvlášť, když oznámili, že jsme vstoupili do vzdušného prostoru Izraele, ať se připoutáme. Někteří lidé vtipkovali o sestřelení našeho letadla.

Když jsme přistáli, tak jsem si oddychla. Tak první část je za námi. Ukázali jsme Jordan Pass, na letišti z bankomatu vybrali 250 JOD (6,5 JOD poplatek za použití bankomatu) a šli do půjčovny kvůli autu, abychom se přesouvali rychleji. Za auto na 4 dny s plným pojištění jsme zaplatili 168 JOD = cca 5550 Kč (20 JOD/ 1 den pojištění) plus jsme měli na kartě zadržený depozit 350 JOD. Pojištění se nám vyplatilo, protože nám cizí auto hodilo kamínek na čelní sklo a udělal tam menší dírku. Navíc pokud budete jezdit po hlavním městě, tak si ho určitě sjednejte. Je to tam docela drsný. Mimochodem cena za 1 litr benzínu byla okolo 33 Kč. Na každé velké benzínce měli Lumi market, kde jste si mohli koupit nějaké občerstvení. Doporučuji hlavně jejich takové bábovky.

Vyrazili jsme směrem k Iráku. Tam se nachází památka UNESCO jménem Quseir Amra. Jedná se o zříceninu pouštního paláce z 8. století. Zvláštností je, že ji znovuobjevil moravský orientalista Alois Musil. Je pravda, že není zas tak o co stát, takže jsme si zajeli několik km skoro zbytečně. Ale aspoň jsme tam byli úplně sami.

Měli jsme rezervovanou noc v hostelu blízko skalního komplexu poskytující ubytování kapslového stylu, které můžete vidět v Japonsku. Petra Capsule Hostel nabízí pokoj již za cca 450 Kč na noc. Byla tam zima, sprchy teda nebyly nic moc, ale tu jednu noc se to dá vydržet. Ráno jsme si přivstali, abychom byli na východ sluníčka u Pokladnice ve skalním městečku Petra. Opět se nám to vyplatilo a byli jsme u té nejznámější památky bez turistů. Myslím si, že o dost větší zážitek by byl, kdybychom měli víc času a zakoupili si její noční návštěvu. Program začíná ve 20:30 vždy v pondělí, ve středu a čtvrtek. Před Pokladnicí je postaveno přes 1500 hořících svíček, které osvětlují onu hrobku krále Aréta. Po 2 hodinách vás zavede licencovaný průvodce zpět k návštěvnickému centru. Vstupné činí 17 JOD a děti do 10 let mají tento zážitek zdarma. Co mě ale uchvátilo víc než samotná Pokladnice? Cesta k tomuto největšímu monumentu, který se tam nachází byla dlouhá, avšak stálo to za to. Monastery měří 47 metrů na výšku a 48 metrů na šířku. Tam jsme strávili nejvíc času. Poseděli jsme nad místní kávou s kardamonem a nemohli se vynadívat na tu nádheru. V Petře můžete spatřit divadlo, které bylo vytesáno do skály před 2000 lety. Původně mělo sloužit pro 3000 vojáků, ale Římané ho rozšířili pro 8500 vojáků, čímž způsobili zbourání několika hrobek v jeho blízkosti. Zemětřesení však divadlo poničilo, a tak některé části byly použity pro výstavbu dalších staveb. K vidění je toho tam zdaleka více. Petra byla v roce 2007 jmenována novým divem světa. Není tedy divu, že ho filmaři často používají jako kulisu. Objevila se např. ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Od města Wadi Musa, u kterého se nachází skalní komplex Petra, jsme se vydali směrem na jih až na poušť Wadi Rum. Těsně před tím, než začala samotná poušť (rozloha: 720 km2), jsme zaparkovali naše auto a odtud nás přijeli vyzvednout majitelé beduínského kempu Beyond Wadi Rum Camp. Noc pro 2 osoby vyšla na 29 JOD (cca 950 Kč). Uvnitř se nacházel přímotop na plyn, který nesmíte před spaním vypnout. Stan byl vybaven zásuvkou, která se používá např. v Anglii, takže je lepší si s sebou vzít redukci či vám postačí tužka pro zatlačení třetího kolíku. Po 17:00 se budete sprchovat už pod studenou vodou, jelikož se voda nemá ze solárního panelu, jak ohřát. Beduíni vám uvaří skvělou večeři v hodnotě 12 JOD. My jsme ze začátku odmítli, jelikož jsme byli vcelku plní, ale nakonec jsme si ji dali. Na druhý den jsme si domluvili 2 hodinovou jízdu džípem po poušti. Cena se odvíjela od počtu cestujících. Kdybychom jeli pouze dva, tak nám řekli, že budeme platit 20 JOD za osobu. Naštěstí se přihlásili další 3 lidi a cena klesla na 10 JOD pro každého. Džípem jsme se dostali do kaňonu Khazali, dali si beduínský čaj, vystoupali na písečné duny a kdybychom chtěli, mohli bychom se projet i na velbloudovi (za příplatek). Opět i toto místo posloužilo pro natáčení filmů - např. Marťan nebo Královna pouště atd.

Poté jsme směřovali dál až k Arabskému zálivu do města Aqaba, odkud to máte co by kamenem dohodil do Izraele (město Eljat) nebo do Egypta (město Taba) opravdu kousek. Před příjezdem do města celníci kontrolovali pasy a ptali se, co tam budeme dělat. Nebyli jsme pro ně hrozbou a mohli jsme pokračovat dál. Tam bylo opravdu horko oproti cca 10 km od Petry, kde byl místy i sníh. V lednu nosit tričko byl boží pocit. Chtěli jsme zde vidět hrad Aqaba, ale nestálo to za to, a proto jsme jeli zpět na sever. Cestou jsme potkávali cedule označující vzdálenost k Mrtvému moři. Možnost koupání jsme v tomto období zamítli a místo toho jsme zamířili k hradu Kerak. Kdybychom neměli Jordan Pass, tak bychom tu platili vstupné 2 JOD. Tento hrad vznikl už v roce 1140.

Po něm jsme se jeli podívat do antického města Umm ar Rasas. Opět zde využijete Jordan Pass. Tato památka je také zapsána v seznamu UNESCO. A jako poslední zastávku jsme si vybrali samotné hlavní město Ammán. Tam je řízení autem jen pro trpělivé lidi. Nemohli jsme tu vynechat citadelu, která se nachází na kopci s výhledem na město a amfiteátr. I sem máte vstup s Jordan Passem zdarma. Jedná se o takový archeologický park lehce přípomínající Forum Romanum v Římě.

Chtěli jsme se podívat i do starověkého města Jerash, které má být největším a nejzajímavějším místem s ruinami, ale bohužel to nedovolovala bezpečnost v období našeho výletování.

Tento 4 denní trip nás vyšel zhruba na 10 000 Kč na osobu.

© 2017 Nikča cestovatelka. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky